מיסוי מקרקעין, מהווה את אחד התחומים המשפטיים המורכבים ביותר בעולם המשפט. וכמו כן, תחום זה של מיסוי המקרקעין טומן בחובו מעורבות של סכומי כסף, מהגבוהים ביותר בעולם המשפטים

" />
עו”ד מיסוי מקרקעין

מיסוי מקרקעין

מאת : שטרייכמן גלפנד משרד עורכי דין

מיסוי מקרקעין, מהווה את אחד התחומים המשפטיים המורכבים ביותר בעולם המשפט. וכמו כן, תחום זה של מיסוי המקרקעין טומן בחובו מעורבות של סכומי כסף, מהגבוהים ביותר בעולם המשפטים. זאת כיוון, שהמדובר בתחום שכשמו כן הינו, עוסק בעסקאות במקרקעין כגון, קרקעות וכן בתים ודירות מגורים, אשר מהווים את הנכסים היקרים ביותר שקיימים. וכמו כן, העסקאות הנוגעות להם, מהוות את העסקאות היקרות ביותר שתבצעו בחייכם. וזאת כגון, רכישת דירת מגורים, רכישת דירה להשקעה, בניית בית על מקרקעין בתחום ובשווי xוכיו"ב.

לאור כל האמור, קרי בדבר מורכבותן של העסקאות במקרקעין וכן, סכומי הכסף הגבוהים במיוחד, אשר "מתגלגלים" כחלק מאותן עסקאות. הרי, שכמות המקרים בהם מתקיימת רשלנות של עו"ד שאומנם מוסמכים ובעלי רישיון לעסוק במקצוע עריכת הדין, כולל בתחום זה של מיסוי מקרקעין. אלא כי, רבים מאותם עורכי דין, חסרים בידע המקצועי ובהתמחות וההכשרה הייחודיות, לתחום סבוך ביותר זה של מיסוי המקרקעין. זאת שכן, גובה המס שיש לשלם בדרך כלל כחלק מעסקת מקרקעין, הינו נגזר משווי המקרקעין נשוא העסקה ושלמותר לציין כי שווים של רוב נכסי המקרקעין, הינו לא אחת גבוה ביותר ומגיע לשווי של לעתים מאות אלפי ש"ח וכן ואף בקלות עשוי להגיע, לגובה של סכומים בסך של מיליוני ש"ח.

כיצד מוסדרים דיני מיסוי המקרקעין?

הכללים הרלוונטיים אף לנושא זה של מיסוי מקרקעין, מעוגנים וקבועים בין השאר בחוק מיסוי המקרקעין. לפי חוק זה, מתבצע אבחון של עסקאות, בדבר השאלה האם לפנינו עסקה במקרקעין, או עסקה רגילה. במילים אחרות, ישנן בחוק הגדרות מתי עסקה נחשבת לעסקה בזכויות במקרקעין ומתי לאו. כאשר מטבע הדברים, אף מוגדר, מתי יש למסות את העסקה במסי מקרקעין כגון מס רכישה, מס שבח, היטל השבחה וכיו"ב. וכמו כן, מתי יש לפתור עסקה ממסי המקרקעין האמורים.

מס רכישה- מס הרכישה כשמו כן הינו, מוטל על כל הרוכש זכות במקרקעין ומוסדר אף הוא בחוק מיסוי המקרקעין. את גובה המס תקבע שוויה של העסקה במקרקעין. גם במקרה זה, פוטר החוק רוכשים מסוימים וכן, מעניק הנחות לחלקם, במיסוי הרכישה. וזאת במטרה לעודד פלח מסוים באוכלוסייה, המעוניינים למשל לגור בדירה הנקנית, לרכוש ולבצע עסקאות במקרקעין.

מס שבח- מס השבח מהווה מס על החלק שהשתבח והשתפר בנכס. קרי, לוקחים את מחיר קנייתו הראשונית של המקרקעין ובודקים כמה שווה הבית כיום. לאחר מכן, מורידים גורמים שאינם רלוונטיים כגון, הוצאות על שכ"ט מתווך ועו"ד וכן, תשלום מס רכישה וכיו"ב. יש לציין, כי עד לשנים האחרונות לא היה צורך בתשלום מס זה, אך משנת 2014 ישנם מבצעי עסקה במקרקעין החבים בתשלום מס זה.

היטל השבחה- היטל זה משולם עקרונית, על ידי בעל הקרקע או זה החוכר לדורות וזאת לטובת הרשות המקומית. מועד ביצוע התשלום, הינו עקרונית מתבצע ביום העברת הזכויות בתמורה, לצד השני בעסקת המקרקעין. כאן המקום לציין, כי אין צורך בתשלום היטל השבחה לעירייה היה ונכס המקרקעין מועבר כמתנה, או היה והדין מחייב העברתו לאחר.

לכן, היה והנכם עומדים בפני ביצוע עסקה במקרקעין, קנייה או רכישה של קרקע, וכל ביצוע העברת זכות במקרקעין בכל דרך? אל תהססו ופנו עוד היום אל משרדנו. אנו נשמח לסייע לכם ולבדוק את מצבה המשפטי של העסקה. האם מדובר בעסקה במקרקעין ומה גובה המיסים שעליכם לשלם וכמה תוכלו לחסוך בתשלום מיסי המקרקעין. שכזכור מיסים אלה יכולים להגיע לסכומי כסף בלתי מבוטלים. כך, שלעתים ההבדל בין פניה לעו"ד מומחה בדיני מיסוי מקרקעין כגון משרדנו, להימנעות מפנייה כזו, עלולה להוות את ההבדל בין תשלומי מס ביתר ובסכומים גבוהים וזאת, לעומת תכנון מס יצירתי על ידי עורכי דין מומחים אשר עשוי להגיע אף לפטור מתשלום מיסים מסוג זה ואחר הנוגעים למקרקעין נשוא העסקה.

שטרייכמן גלפנד משרד עורכי דין בבאר שבע מתמחה בדיני מקרקעין וכל הרלוונטי לרכישת ומכירת דירות, דירות מקבלן, רישום נכסים, מס שבח ומס מכירה, הסכמי מתנה וכיו"ב. לאורך הזמן, ייצגנו רוכשים ומוכרים רבים מתחילת הדרך ועד השלמת עסקאות נדל"ן לטובת שני צדי המתרס, אנו מכירים היטב את הליכי ההתנהלות מול הרשויות השונות ונשמח לסייע גם לכם לעבור את תהליך הרכישה או המכירה במינימום טרחה מצדכם.