עו”ד רשלנות רפואית בניתוחי הרזייה

מורה נבוכים לרשלנות בניתוחי הרזייה

בשנים האחרונות הפכו הניתוחים הבריאטרים להרזיה, על שלל סוגיהם, לפופולאריים ביותר. שכן, נוצר הרושם, כי המרחק המפריד בין הסובלים מעודף משקל, למראה מצודד וריפוי המחלות הנלוות, נמצא במרחק ניתוח פשוט ותו לאו. אלא כי, כאן המקום לציין, שהניתוחים השונים לקיצור קיבה, על גווניהם, עלולים לטמון בחובם סיבוכים לא פשוטים, כלל ועיקר. זאת כאשר, אותם ניתוחים עלולים להסתיים, לעתים, אף במותו חלילה של המנותח. במאמר זה, נתמקד במקרים בהם, חלילה, נפגע מטופל מניתוח להרזיה. וזאת, כתוצאה מרשלנותם של הרופא המנתח, בית החולים, הצוות הרפואי וכדומה. 

חשוב להיות מודעים גם לסכנות

ראשית יצוין, כי לניתוחי ההרזיה השונים, כגון ניתוח לקיצור קיבה, שרוול קיבה, מעקף תריסריון ועוד, עשויים לטמון בחובם יתרונות רבים. זאת כגון, ירידה במשקל מסכן חיים וכן שיפור משמעותי, עד כדי ריפוי לחלוטין, של מחלות רקע להשמנת היתר כגון סכרת, לחץ דם וכדומה. אלא כי, נראה שלא מושם דגש מספיק אף על הסכנות הטמונות, באותם ניתוחים וסיבוכים, העלולים להיגרם מהניתוחים, כאשר כאמור, במאמר זה נדון בנזקים שחלילה נגרמים מרשלנות רפואית, בניתוח מסוג שכזה. 

סוגי הניתוחים להרזיה

ראשית, ובטרם נצלול אל מימיה העמוקים של עוולת הרשלנות, בניתוחי קיצור קיבה, להלן בקליפת האגוז סקירה קצרה של סוגי הניתוחים להרזיה בעיקרם:

ניתוח קיצור קיבה בעזרת טבעת- בסוג ניתוח זה נעזרים בטבעת, אותה כורכים מסביב לחלק העליון של הקיבה. כתוצאה מהאמור, נוצרת קיבה זעירה בצורת כיס. אחד האלמנטים המשמעותיים, בניתוח זה, הינו כי את אותה טבעת, הגורמת בסופו של דבר לתחושת שובע גדולה יותר, ניתן לנפח באמצעות נוזל ובכך להגביר את השפעתה הייעודית. 

מעקף התריסריון- בניתוח זה גורמים לספיגה נמוכה יותר, של המזון במעי הדק. הדבר הנ"ל מושג בעזרת עקיפה של רוב רובו של המעי הדק וכן הצרת הקיבה.

ניתוח מעקף קיבה- בניתוח זה נוצרת ירידה במשקל בשל מעבר של תוכן הקיבה אותה מקטינים ישירות למעי דק.

ניתוח שרוול קיבה- בסוג ניתוח זה יוצרים קיבה בצורת שרוול בנפח של 50 סמ"ק. מטבע הדברים הדבר האמור, גורם משמעותית לתחושת שובע, זאת כגון משום שמופחת, משמעותית, קיומו של ההורמון האחראי על תחושת הרעב, המצוי בקיבה.

בלון- טיפול בעזרת בלון כשמו כן הינו, המדובר בהחדרת בלון אל תוך הקיבה, דבר האמור לגרום לתחושת שובע אצל המטופל. עם זאת, נראה כי אחוזי ההצלחה של סוג טיפול זה אינם גבוהים במיוחד. כמו כן, יצוין כי טיפול זה של החדרת בלון, כאמור, אינו ניתוחי בהגדרה ולכן, נחשב, בגדול ולכאורה, כפחות מסוכן.

מתי סיבוך מהניתוח ייחשב כתוצאה מרשלנות?

בגדול, כאשר אנו מדברים על עוולת הרשלנות, כולל רשלנות רפואית בניתוחי הרזיה, הרי שעקרונית נבדוק, האם הנתבעים נהגו כמצופה מרופא סביר? או מאנשי צוות רפואי סבירים וכדומה. כמובן, שנחפש את שאר מאפייני עוולת הרשלנות, כגון, האם מולאה חובת הזהירות המוטלת על הצד שנחשד ברשלנות, או באם לאו. וכמו כן, קיומו של קשר סיבתי מובהק, בין התנהלותם הרשלנית, של הנתבעים, לבין גרם הנזק שבגינו נתבע הפיצוי.
 

כיצד נדרש הצוות הרפואי לפעול טרם הניתוח?

בטרם מגיעים לפרוצדורה הניתוחית עצמה, ישנן מספר פעולות שעל הצוות הרפואי לבצע, לוודא ולבדוק בטרם מתחילים לנתח כאמור. ראשית, ישנה חובה, ליידע את המטופל בדבר הסיכונים, הבריאותיים, העלולים להתממש, חלילה, כתוצאה מביצוע הניתוח בגופו. את האמור יש לבצע, אך במידה שאינה מוגזמת. קרי, מבלי להפריע לרופאים לבצע את תפקידם ומבלי לבלבל את המטופל בעודף מידע, שאין לו מושג כיצד להתמודד עמו. בנוסף, לעתים ישנה התלהבות יתר של רופאים, לבצע את ניתוחי ההרזיה למיניהם, שכן השכר הכספי בצדם, הינו די גבוה. לאור זאת, חשוב להקפיד על הקריטריונים המתאימים לביצוע הניתוח, כגון לא פחות ממשקל ו-BMI מסוימים.  כמו כן, יש לקחת בחשבון את גילו של המטופל הפוטנציאלי ואיזון בין, הסכנות שבביצוע הניתוח, לעומת הימנעות מעריכתו.

רשלנות בזמן אמת

כמובן, כי הסגל הרפואי עלול להתרשל אף בזמן האמת, קרי במועד הניתוח עצמו. דבר זה יכול להיות כגון, החלטה רפואית בזמן הניתוח, אשר ניתן לטעון לגביה כי אין על רופא סביר להחליט, כגון אותה החלטה וכאשר, כתוצאה מאותה פעולה, נגרם נזק למנותח.

לכן לסיכום, רשלנות רפואית בניתוחי הרזייה וקיצור קיבה, עלולים להתרחש ומתרחשים, לצערנו, כחלק מהמציאות היומיומית. כמו כן ולאור מורכבותו של נושא הרשלנות הרפואית, בכלל, ורשלנות רפואית בכל הנוגע לניתוחי הרזייה בפרט, יש לפנות כאשר עולה חשד לקיומה של רשלנות רפואית, אל המומחים המוסמכים ביותר. כל זאת שכן, המדובר בדיני נפשות של ממש ולא אחת נדונות תביעות, המוגשות כנגד רופאים ובתי חולים שהתרשלו, בסכומי כסף בלתי מבוטלים ואשר מהווים את גלגל ההצלה והחמצן, לנשימה, לנפגע.