עו”ד רשלנות רפואית בקרדיולוגיה

רשלנות רפואית בקרדיולוגיה

מאת: שטרייכמן - גלפנד משרד עורכי דין בבאר שבע

מאמר זה יסקור בקצרה מהי רשלנות רפואית בתחום הקרדיולוגיה. 

רשלנות רפואית מוגדרת כנזק הנגרם כתוצאה מפרוצדורה רפואית במקרים בהם הנזק שנגרם למטופל נגרם עקב סטייה מסטנדרט רפואי תקין או במקרים בהם הטיפול הרפואי היה בלתי סביר. יש לשים לב שלא כל פעם שנגרם נזק כתוצאה מפרוצדורה רפואית מדובר בהכרח על רשלנות רפואית אלא יש לבחון כל מקרה לגופו. 
 
כדי להוכיח רשלנות רפואית צריכים להתקיים שלושה תנאים
  1.  רשלנות צוות רפואי – הצוות הרפואי פעל בניגוד לסטנדרט רפואי תקין ו/או באופן בלתי סביר. 
  2. גרימת נזק גופני ו/או נפשי למטופל -  צריך שייגרם נזק למטופל בין אם מדובר בנזק גופני או נפשי. 
  3. קיום קשר סיבתי - בחינת הקשר בין הנזק שנגרם למטופל לבין רשלנות הצוות הרפואי, קשר זה צריך שיהיה קשר ישיר. 
 רשלנות רפואית בתחום הקרדיולוגיה יכולה להתרחש בכל אחד מן השלבים הבאים: 
  •  גביית תולדות המחלה - באם גביית האנמנזה נעשתה בצורה בלתי נאותה, תוך אי התחשבות במצבו של המטופל, בעברו ובמצבם וסיקור עברם של קרובי משפחתו. 
  • הערכת מצב המטופל וחומרתו - הערכה לקויה של מצב החולה ואי מתן טיפול הנותן מענה ראוי והתייחסות בזמן סביר למצבו של החולה, יכולים להוות עילה לתביעת רשלנות רפואית בקרדיולוגיה. ההערכה צריכה להתבסס על האנמנזה ו/או על תוצאות בדיקות מתאימות שבוצעו כגון ECG, צילומי הדמיה, בדיקת אנזימים ועוד. 
  • תיעוד לקוי של רשומה רפואית – חוסר תיעוד ו/או תיעוד לקוי של הליך רפואי/טיפולי, תוצאותיו, מעקב אחר המטופל לאחר פרוצדורות פולשניות ועוד עשוי לגרום לחוסר במידע -  לא רק עבור רופאים מטפלים אחרים אלא גם למטופל עצמו. יכול שאפילו נגרם למטופל נזק ראייתי להוכחת הטיפול הרשלני.
  •  מתן טיפול - רשלנות רפואית יכולה להתרחש במתן טיפול תרופתי בלתי הולם, בעת ביצוע צנתורים וניתוחי מעקפים, ביצוע פרוצדורות רפואיות מיותרות, פרוצדורות בעלות התוויית נגד במצבו הנתון של המטופל, ע"י השגחה לקויה לאחר הפרוצדורות הנ"ל ועוד.
 תוצאותיו של טיפול רשלני / בלתי הולם שניתן למטופל עלולות לגרום לנזק בלתי הפיך כדוגמת ניתוחי לב חוזרים, ניתוחי לב מיותרים, החמרה במצבו של המטופל והגרוע מכל - מוות.
 
כדאי לזכור כי אבחון מוקדם של מצבים לבביים יכולים למנוע נזקים חמורים ולהגדיל באופן משמעותי את סיכויי המטופל לשרוד. על כן, הצורך לאבחון מוקדם (ככל הניתן) של אירוע קרדיולוגי הינו קריטי. בהתאם לזאת, רשלנות רפואית בקרדיולוגיה יכולה להגיע לא רק מצד הקרדיולוגים אלא מן הצוות הרפואי האחראי על האבחון (ובעל חובת הזהירות) - רופא משפחה, רופא בחדר מיון, פרמדיקים וכו'. ניתן להגיש תובענת רשלנות רפואית בקרדיולוגיה גם כנגדם במידה ותרמו לקיומה של הרשלנות הרפואית. 
 
מאת: שטרייכמן - גלפנד משרד עורכי דין בבאר שבע
משרדנו בעל ניסיון רב בתחום נזיקין, נזקי גוף ונפש הנגרמים כתוצאה מרשלנות רפואית. אנו מייצגים נזקקים רבים עד מימוש מלא של זכויותיהם אל מול מוסדות פרטיים וכן מוסדות ממשלתיים, לרבות בתי חולים, קופות חולים, רופאים פרטיים וגורמים רפואיים נוספים.
נשמח לסייע גם לכם, שטרייכמן משרד עורכי דין בבאר שבע!לייעוץ לחצו כאן