מצבו של תחום רפואת השיניים בישראל, וזאת אף ביחס למקומות אחרים, הינו לא רע ואף די טוב. עם זאת, כמו בתחומים רבים אחרים, גם בנושא זה של רפואת השיניים יש מקום לשיפור. " />
עו”ד מומחיות בתחום רפואת השיניים

מומחיות בתחום רפואת השיניים

מאת: שטרייכמן - גלפנד, משרד עורכי דין
 
האם רופא השיניים שלי מומחה?
מצבו של תחום רפואת השיניים בישראל, וזאת אף ביחס למקומות אחרים, הינו לא רע ואף די טוב. עם זאת, כמו בתחומים רבים אחרים, גם בנושא זה של רפואת השיניים יש מקום לשיפור. וזאת אף באשר למקומות טעוני שיפור, כנ"ל, משמעותיים ביותר. כחלק מהמגמה לשיפור מצב הרפואה בישראל ובתוכה תחום רפואת השיניים. הרי, כי שר הבריאות יעקב ליצמן ביצע, גם בתחום זה האחרון, רפורמה. וזאת כאשר האחרונה, הנגישה משמעותית, את האפשרות לבצע טיפולי שיניים חיוניים, לציבור רחב יותר. קרי, ילדים עד גיל 14 יכולים, לבצע טיפולי שיניים החיוניים לבריאות הפה ולבריאותם של המטופלים הנ"ל בכלל. וכמובן ולא פחות חשוב, שיפור משמעותי באיכות חייו של המטופל הזוכה לשירותים חיוניים אלה. שכן, מסתבר כי טיפולי שיניים אינם בבחינת לוקסוס, אלא כי, מהווים כחלק מטיפולי הבריאות שהינם בגדר חובה, למען המשך מהלך תקין של החיים.

הנגשת  רופאי השיניים המומחים לציבור
עם זאת ובהמשך לאמור לעיל, הרי שאחד הנושאים שהינם טעונים שיפור ויחד עם זאת טומנים בחובם חשיבות רבה, הוא נושא רופאי השיניים המומחים בישראל. כאן המקום לציין, כי במדינת ישראל ישנו יחסית מספר נאה של רופאי שיניים. וזאת כאשר, ברובם המכריע המדובר ברופאי שיניים ברמה גבוהה יחסית. אלא כי, נתון נוסף הנוגע לרפואת השיניים בישראל, הינו כי מספר רופאי השיניים המומחים בישראל, הינו נמוך מאוד. וזאת, כגון ביחס למספר רופאי השיניים הכלליים בארץ.

רופא שיניים מומחה?
רבים מכם וודאי שואלים עצמכם, מה בדיוק הכוונה ברופא שיניים מומחה? ואיך ישנם כה מעט כאלה? הרי, אנו מכירים אנשים רבים, כולל אנו עצמנו, אשר מבצעים השתלות, טיפולי שורש, יישור שיניים, טיפולי חניכיים וכיו"ב. ועתה, מסתבר שעקרונית לכל תחום מהנזכרים לעיל, ישנה אפשרות להתמחות? קרי, ישנם רופאים המומחים לטיפולי שורש, מומחים ליישור שיניים (אורטודנטיה), מומחים לטיפולי חניכיים, מומחים לרפואת שיניים ילדים ועוד. האם דבר זה אומר, שטופלנו בידי רופאים שאינם מומחים? ומה המשמעות של הדבר? 
ובכן ובכדי לעשות סדר בדברים ולסבר מעט את האוזן, יצוין, כי במצב המשפטי החוקי במדינת ישראל, הרי שלכל רופא שיניים כללי, אשר הגיע עד לתואר ד"ר לרפואת שיניים, במוסד אקדמי המוכר בישראל. הרי, שהלזה רשאי לעסוק ברפואת שיניים בישראל, כולל בתחומים הטומנים בחובם התמחות ייחודית. וזאת, כגון יישור שיניים, טיפולי חניכיים, רפואת שיניים לילדים, שיקום הפה וכיו"ב וכנ"ל. יחד עם זאת, חלה חובה על רופא שיניים כללי, אשר עוסק למשל ביישור שיניים שלא להציג עצמו כרופא "אורטודנט", או מומחה ליישור שיניים. וזאת, אף לגבי שאר תחומי ההתמחות כגון הנ"ל. כלומר, לרופא שיניים כללי, אסור להציג עצמו אם באופן ישיר או באופן שממש משתמע, או רומז באופן מובהק, שהינו מומחה לתחום זה או אחר. לסיום חלק זה יצוין, כי ממחקרים שבוצעו עולה שהסיכוי להצלחת טיפול מתחום מסוים כגון טיפולים כירורגיים, שתלים וכיו"ב. הרי שהסיכויים, כאמור, גבוהים יותר משמעותית, כאשר הטיפולים נעשו בידי רופא מומחה. וכמו כן, הצורך לחזור ולתקן את תוצאות הטיפול יורד משמעותית, כאשר בוצע הטיפול אצל רופא שיניים מומחה כאמור.

דוגמאות להמחשה...
ובהמשך לנ"ל, להלן מקרה של אישה כבת 40, אשר עברה טיפול כירורגי של השתלה דנטלית, כפי שקורה פעמים רבות. וזאת, על ידי רופא שיניים כללי. קרי, רופא שיניים שרשאי על פי חוק וכאמור, לבצע את אותה השתלה דנטלית, אך אינו עבר התמחות בתחום. לאחר אותו הליך השתלה, שעברה המטופלת בהרדמה כללית, חשה הלזו כי הינה חווה הפרעה בראייתה. לכן ועקב הנ"ל, הגיעה אותה מטופלת אל חדר המיון בבית החולים. כאשר, לאחר צילום שבוצע לה שם התגלה, כי אחד השתלים מטיפול השיניים, חדר לתוך ארובת עינה של המטופלת ופגע בעין עצמה. לאור כל זאת, נאלצה אותה אישה לעבור פרוצדורה רפואית, בפיה וזאת למען הוצאת השתל, שהוכנס באופן לקוי לפיה על ידי אומנם רופא השיניים, אבל שאינו מומחה.
דוגמה נוספת אותה ניתן להביא, הינה בתחום שיקום הפה. אחד מהתחומים, אשר ניתן להתמחות בו בכל הנוגע לעולם רפואת השיניים, הינו תחום שיקום הפה. המדובר באחד התחומים הקשים, החשובים והמורכבים ביותר. וזאת, מבין ההתמחויות השונות הקיימות ברפואת השיניים. רק לצורך המחשה יצוין, כי בכל שנה מתקבלים, עקרונית, מכל הפקולטות בישראל רק כ-4 מועמדים שזוכים להתמחות בתחום זה, של שיקום הפה. 
למומחה בתחום שיקום הפה, יש מעין ראיית על בכל הנושא של יישור השיניים, בריאות הפה, השלמת והלבנת שיניים וכיו"ב. כאשר, בתחום זה של שיקום הפה, שם המומחה לצורך העניין דגש על הפן האסתטי וכן על זה הבריאותי. וזאת, מתוך ראיה כללית ואינטגרלית, אשר תביא לתוצאה מערכתית הטובה ביותר. טיפול שכזה אצל רופא שיניים מומחה לשיקום הפה, מוריד כאמור משמעותית את הסיכונים לסיבוכים כתוצאה מהטיפול. וכן, את הצורך לחזור ולתקן את תוצאות הטיפול. כאשר תיקון זה לרוב מתבצע, גם כך, על ידי מומחה לשיקום הפה. 
לכן, בכל הנוגע לטיפולים המורכבים והקשים ביותר הטומנים בחובם מספר תחומים, ואף כאשר מדובר בהוצאות כספיות משמעותיות. הרי, שמומלץ לפנות אל רופא שיניים מומחה בתחום הרצוי. כתוצאה מפניה למומחה כאמור, תחסכו כאב וסבל, וכן פגיעה מיותרת בבריאותכם. כאשר בנוסף לזאת הוכח, שאף תוכלו לחסוך במקרים רבים בהוצאות כספיות. שכן רופא שיניים מומחה, ממכסם את הסיכויים שטיפול שיניים ובעיקר וכנ"ל, היה וזה דורש מומחיות והינו מורכב יותר. הרי, שיתבצע על ידיו באופן הטוב והיעיל ביותר וכמובן, ישרוד לאורך שנים ארוכות  יותר.

עם זאת, היה ונפלתם קורבן לרשלנות רפואית בטיפולי שיניים, כולל על ידי רופא שיניים כללי שאינו מומחה. שאזי, פנו עוד היום אל משרדנו ואנו נשמח לסייע בידכם למצות את זכויותיכם. וכן, נעריך עבורכם את סיכויי התביעה ואף ננהלה במקרה שנמצא לנכון, כי התקיימה בעניינכם חלילה רשלנות רפואית.