פיברומיאלגיה המכונה אף בשם "דאבת השרירים", הינה מחלה רוויית סבל, אשר החולים בה סובלים מעבר לכאבים בכל הגוף, אף מתופעות לוואי למחלה. וכל אלה, בדמותם של כגון מצבי רוח, עייפות כרונית, רגישות לאור, בעיות ריכוז וזיכרון וכיו"ב." />
עו”ד מהי פיברומיאלגיה?

מהי פיברומיאלגיה?

מאת: שטרייכמן - גלפנד, משרד עורכי דין

מהי פיברומיאלגיה?

פיברומיאלגיה המכונה אף בשם "דאבת השרירים", הינה מחלה רוויית סבל, אשר החולים בה סובלים מעבר לכאבים בכל הגוף, אף מתופעות לוואי למחלה. וכל אלה, בדמותם של כגון מצבי רוח, עייפות כרונית, רגישות לאור, בעיות ריכוז וזיכרון וכיו"ב. באשר למחלת הפיברומיאלגיה, הרי שהחדשות הטובות הינן, כי בשנים האחרונות נוצרה התקדמות בכל הנוגע למחלה ובעיקר לאבחונה. עם זאת, הרי שעד היום לא ידועים עדיין פרטים רבים על המחלה. ובעיקר, קיימת בורות רבה אף בקרב לא מעט רופאים, אשר נתקלים במטופלים הסובלים מתסמיני המחלה. וזאת כאשר, אותם רופאים אומרים לחולים שאין המדובר בבעיה רפואית של ממש. אולם, הרי שהמדובר במחלה הרבה יותר שכיחה מכפי הנראה אף לאותם רופאים הסבורים, כי זו מחלה נדירה ומעט הזויה ותו לאו. 
התפתחות בשיטת אבחון המחלה
כאמור בשנים או יותר נכון לומר בעשורים האחרונים, ארעה התקדמות כאשר בשנת 1990 ארעה פריצת דרך של ממש, בכל הנוגע לאבחון המחלה. וזאת, באופן יחסי למצב ששרר בתחום קודם לכן. שהרי, בשנת 1990 כנ"ל, נולדה תאוריית אבחון מחלת הפיברומיאלגיה באמצעות נקודות לחיצה. קרי, ממחקרים עלה, כי ישנן 18 נקודות לחיצה הרגישות יותר וכואבות, כאשר לוחצים עליהם בגופו של חולה במחלת הפיברומיאלגיה. למעשה, אדם הסובל מכאבים בעת לחיצה על לפחות 11 נקודות מ-18 הנקודות הנ"ל. הרי, שלפי השיטה כאמור, הינו מאובחן כלוקה במחלה. המשמעות של פריצת דרך זו, מעבר למובן מאילו, הייתה כי עתה ניתן היה לקחת למחקרים אנשים המאובחנים במחלה. וזאת, באופן מדויק יותר.
בהמשך לנ"ל, הרי שאף השיטה הנזכרת לעיל התפתחה. וכך, בסביבות שנת 2011 פיתחו המומחים שיטה חדשה. לפי האחרונה, על האדם העומד לבדיקת קיום המחלה בגופו לתאר מס' אזורים שבהם חש הנ"ל כאב. לאחר מכן, יישאל אותו נבדק, בדבר זהות התסמינים הנלווים כגון הפרעות בשינה, בעיות זיכרון, וכיו"ב. וכן, את רמת סבלו של הנבדק מאותם תסמינים. לבסוף, יתבצע שקלול של שני המדדים לעיל. וכך, ייקבע האם אותו אדם שנבדק סובל ממחלת הפיברומיאלגיה. 
לסיום נקודה זו וכיום, הרי שישנם אמצעים נוספים המשלבים טכנולוגיה, כגון  שימוש ב-MRI על מנת לבדוק ממצאים מסוימים. וזאת כאשר, בין שיטות האבחון כמובן נעשה שימוש בשיטת האלמינציה, קרי שלילת אפשרויות אחרות מלבד הפיברומיאלגיה.
פיברומיאלגיה כתוצאה מתאונת דרכים
אחד האופנים, בו למרבה הצער עלולה להתפרץ מחלת הפיברומיאלגיה הינו עקב מעורבותו של אדם בתאונת דרכים, חלילה. וזאת כאשר לא אחת, נפגע האדם המעורב בתאונה מ-"צליפת שוט", קרי כאשר חגורת הבטיחות בולמת אותו וראשו שנזרק קדימה, חוזר שוב במכה אחורה. כמו כן ובדרך כלל, המחלה פורצת אצל הנפגע בתאונת דרכים לאחר כשנתיים ממועד קרות התאונה. בנוסף, דווחו אף מקרים, של החמרת מחלת הפיברומיאלגיה שהייתה קיימת כבר אצל הנפגע בתאונת הדרכים. וזאת, בטרם עבר הלזה את התאונה. כמו כן, ידוע כיום, כי המחלה עלולה חלילה להתפרץ, אף כתוצאה מנזק נפשי שנגרם מתאונת הדרכים. וזאת, כולל לאדם שאף אך חזה באדם אחר נפגע מהתאונה. 
כאן המקום לציין, כי אדם אשר נפגע חלילה מתאונת דרכים ומעבר לנזקים הישירים האחרים לקה אף בפיברומיאלגיה. הרי, שהינו זכאי לתבוע את חברת הביטוח וכן, את הביטוח הלאומי על הנכות שנגרמה לו. וזאת כולל בגין פרוץ המחלה לא פשוטה זו. יצוין, כי במקרה של פיברומיאלגיה, המדובר לרוב באחוזי נכות בגובה משמעותי ביותר.
טיפול בפיברומיאלגיה בקנאביס רפואי
היה ואובחנתם, למרבה הצער, כלוקים במחלת הפיברומיאלגיה. הרי, שישנם מספר מסוים של טיפולים שיתכן ויסייעו לכם ברמות כאלה ואחרות. וזאת כגון, עירויים, תרופות וכן, אחד הטיפולים שנראה שמסייע רבות, לסובלים מן המחלה, הינו שימוש בקנאביס רפואי ברישיון. מסתבר, כי ישנם חולים בפיברומיאלגיה רבים, שהשימוש בקנאביס רפואי פשוט מציל אותם. עם זאת, הרי שכפי שקורה בתחומים חדשים ומורכבים, כגון השימוש בקנאביס רפואי, אשר עדיין מהווה סם אסור לפי פקודת הסמים המסוכנים. הרי, שישנם חולים אשר לעתים "נופלים בין הכיסאות". כך ארע אף במקרה של א', חולה בפיברומיאלגיה ואשר משתמשת, בין השאר וברישיון, בקנאביס רפואי. אלא כי ולמרבה הצער, יום אחד נגנב מביתה של א', חלק ממנת הקנאביס הרפואי. אולם, כאשר פנתה א' אל משרד הבריאות נדהמה לגלות שבניגוד להמלצת הרופאה שלה שמכירה אותה. הרי, שהוחלט במשרד הבריאות, כי אין לחדש את רישיונה של א' שכן זו נכנסה להיריון. וזאת, מבלי שנציגי משרד הבריאות נפגשו עם א' כלל. כתוצאה מכל הנ"ל, נותרה א' חולת פיברומיאלגיה ללא התרופות שאסורות בהיריון, ללא הקנאביס הרפואי שהינו היחיד ש"מציל אותה" כדבריה. וזאת ואף, חרף המלצתה הברורה של רופאתה של א'. כל שנותר לא' הינם הכאבים האיומים וכן, היותה בהיריון שלדבריה של א', מצב זה, מסכן לא רק את העובר, אלא אף את חייה שלה  ממש.

לכן, היה ופרצה אצלכם למרבה הצער מחלת הפיברומיאלגיה, הנכם חשים בכאבים בכל גופכם, בשרירים וכן, בתסמיני לוואי נוספים כגון, פגיעה בזיכרון ובריכוז, בעיות בשינה, ירידה בחשק המיני וכיו"ב. פנו עוד היום אל משרדנו ואנו נשמח לסייע לכם לעבור תהליך קשה זה וכן, למצות את זכויותיכם.