רשלנות רפואית בנושא טיפולי השיניים, הינה נושא כאוב ובעל מגוון תתי נושאים בתוך נושא זה של רשלנות רפואית בטיפולי שיניים. באותו נושא כנ"ל, ניתן למצוא רשלנות רפואית בתחום האורטודנטיה (יישור שיניים), חניכיים, טיפולי שורש, השתלות ועוד.
" />
עו”ד טיפולי שיניים תחת הרדמה מלאה

טיפולי שיניים בהרדמה כללית

מאת: שטרייכמן - גלפנד, משרד עורכי דין
 
רשלנות רפואית בטיפולי שיניים תחת הרדמה כללית
 
רשלנות רפואית בטיפולי שיניים בהרדמה כללית
רשלנות רפואית בנושא טיפולי השיניים, הינה נושא כאוב ובעל מגוון תתי נושאים בתוך נושא זה של רשלנות רפואית בטיפולי שיניים. באותו נושא כנ"ל, ניתן למצוא רשלנות רפואית בתחום האורטודנטיה (יישור שיניים), חניכיים, טיפולי שורש, השתלות ועוד. בין הנושאים כאמור, נכנס תת הנושא של רשלנות רפואית בטיפולי שיניים בהרדמה כללית. המדובר, באחד מהתחומים הקשים של מקרי רשלנות רפואית. וזאת כאשר, מקל וחומר במקרים רבים מתוך אותם טיפולי שיניים בהרדמה כללית, הרי שהמורדמים הינם ילדים. וזאת, מטבע הדברים, כאשר עסקינן בטיפול שיניים מסובך ובעל פוטנציאל לחוות תחושה של כאב וסבל.  
ולפעמים התוצאה קשה...
כאמור, נושא זה של טיפולי שיניים בהרדמה מלאה, טומן בחובו סיכונים כולל של ילדים קטנים מאוד ורכים בשנים. וזאת, עד כדי התדרדרות מצבם של הקטינים, עקב ביצוע ההרדמה, כאשר במקרים נדירים ביותר מתרחש אף הנורא מכל, ולמרבה הצער הילד המורדם נפטר. 
כך גם ארע, במקרה שהתרחש לפני כחצי שנה, לפיו ילד בסך הכול בן 4 שנים, עבר תהליך של הרדמה כללית. וזאת, בכדי שיתאפשר טיפול בשיניו. אלא כי, למרבה הצער, אותו ילד החל סובל ממצוקה נשימתית. מאמצי ההחייאה אשר בוצעו בו, כולל הנשמתו ועיסוי בליבו. וכן, הבהלת הקטין בעזרת ניידת טיפול נמרץ אל בית החולים, העלו חרס בידם של הרופאים אשר נאבקו על חייו, אך לשווא. באשר למקרה זה, נקבע כי למרות התוצאה הקשה, לא נמצאה רשלנות של מי מהצוותים הרפואיים. וזאת, לעומת מקרים בהם למשל הרופא המנתח מפספס חלילה את העובדה, כי המטופל אלרגי לצורך העניין לחומר הרדמה מסוים. שאזי, התוצאה עלולה להיות קשה ביותר. עם זאת, אין זהו המצב במקרה דנן.
פגיעה באוטונומיה של המורדם
נקודת אור מסוימת, ניתן למצוא בכך, כי מקרים המסתיימים במותו של המטופל המורדם בהרדמה מלאה, הינם נדירים ביותר. עם זאת, ישנן פגיעות נוספות, אשר עלול אדם אשר מגיע לטיפול שיניים בהרדמה מלאה לספוג. וכן, כאשר בעקבות הנ"ל, קמה למטופל עילת תביעה. אחת הפגיעות המוכרות ביותר, בתחום הרשלנות הרפואית בטיפול שיניים בהרדמה מלאה, הינה הפגיעה באוטונומיה של המטופל המורדם. 
ובמה הדברים אמורים...
כלל ידוע הינו, לכל העוסקים בתחום הרשלנות הרפואית בכלל וכן, רשלנות רפואית בתחום טיפולי השיניים כולל, כאחרונים אשר מבוצעים בהרדמה מלאה. הינו כי אסור להעניק טיפול לאדם, מבלי לקבל את הסכמתו המושכלת ומדעת. כלומר, היה ולצורך העניין, מחליט רופא השיניים להשתמש בהרדמה כללית בטיפולו בפציינט שלו. הרי, שעליו להסביר לאותו מטופל, היה וניתן בטרם ההרדמה, או לבני משפחתו, אם הדבר אינו מתאפשר ואז בהקדם למטופל. הסבר בדבר, מהם האופציות הטיפוליות העומדות לרשותו. ולא פחות חשוב מכך, על הרופא להסביר ולהציג בפני המטופל בדבר הסיכונים הפוטנציאלים הקיימים באותו טיפול, שהינו לצורך העניין טיפול שיניים תוך הרדמה כללית. בתי המשפט כבר פסקו עשרות אלפי שקלים במקרים, בהם עבר אדם הרדמה כללית, לצורך טיפול שיניים ולצורך העניין נגרם לו נזק עצבי. במקרה כזה, שארע והגיע אל בין כותלי בית המשפט, קבע כבוד בית המשפט כי אומנם רופא השיניים ביצע את הטיפול כנדרש ולא חרג מהסטנדרטים הסבירים. עם זאת ומכיוון שלא הוסברו למטופל הסכנות, כגון בדמותה של פגיעה נוירולוגית. הרי, שהמטופל זכה בפיצוי בסך של 80,000 ₪, על הפגיעה באוטונומיה שלו. לכן, ניתן לתבוע פיצוי עקב ביצוע טיפול בהרדמה כללית לצורך טיפולי שיניים בין השאר. וזאת, מבלי להוכיח רשלנות מבחינת הרופא המטפל וכן, קשר בינה לבין הנזק.
לכן, היה והנכם או מי מקרובי משפחתכם בדגש על ילדים קטינים, עבר טיפול שיניים בהרדמה מלאה ונגרם לו נזק כלשהו, לא הוסברו לו אופי וסיכוני הטיפול, לא נוהלו רשומות רפואיות כדין וכיו"ב. אל תהססו ופנו עוד היום אל משרדנו. אנו נשמח לסייע בידיכם למצות את זכויותיכם, וזאת אם בייעוץ רלוונטי וכן במקרה הצורך בניהול התיק שבעניינכם למול חברות הביטוח, המוסד לביטוח לאומי וכיו"ב, וכולל בין כותליו של בית המשפט.