כולנו מכירים את אותן פרסומות נוצצות ומפתות, בהן מובטח לנו, כי בתוך זמן קצר ובאופן לא מסובך, נוכל להחליף את כל השיניים בפינו ולצאת לדרך חדשה בחיים. וזאת, כעולה מאותן פרסומות, כאשר אנו מחייכים כל הדרך אל עבר חיינו החדשים, הלבנים והנוצצים. אולם ולמרבה הצער, כולל זה של מטופלים רבים, אשר נוכחו לדעת כי לא כך הדבר.
" />
עו”ד רשלנות בהשתלת שתלים

רשלנות בהשתלת שתלים

מאת: שטרייכמן - גלפנד, משרד עורכי דין 
 
רשלנות רפואית בהשתלת שתלים
 
כולנו מכירים את אותן פרסומות נוצצות ומפתות, בהן מובטח לנו, כי בתוך זמן קצר ובאופן לא מסובך, נוכל להחליף את כל השיניים בפינו ולצאת לדרך חדשה בחיים. וזאת, כעולה מאותן פרסומות, כאשר אנו מחייכים כל הדרך אל עבר חיינו החדשים, הלבנים והנוצצים. אולם ולמרבה הצער, כולל זה של מטופלים רבים, אשר נוכחו לדעת כי לא כך הדבר. הרי, שלא אחת, חלום לחוד ומציאות נפרדת ואחרת ביותר. וכל זאת, שכן תחום זה של השתלת שתלים ושיקום הפה, הן מהפן הרפואי וכלה בזה האסטטי, הינו פרוץ ביותר. ולכן, תחום השתלת השתלים מהווה כר פורה וזאת, יאמר בכאב רב, לביצוע טיפולים כואבים, רשלניים ומזיקים ביותר. והכול, כאשר הללו נעשים באופן החורג ממתחם הסטנדרטים הרפואיים ואף המינימאליים, ע"י רופאי שיניים לרוב כלליים. כאשר נראה כי אותם רופאים, מרוב רצונם לטפל שוכחים מעט את המטופל בצד השני.
ובמה הדברים אמורים...
ראשית, יצוין ובהמשך לאמור לעיל, כי תחום זה בין יתר תחומים נוספים הבאים מעולם רפואת השיניים, הינו כאמור פרוץ. ולכן, לא מעט טיפולי שיניים, כגון השתלת שיניים, מבוצעים על ידי רופאים כלליים. שהללו בנוסף, או מתוך כך, אינם מיומנים מספיק וחסרי ניסיון. וזאת כאשר, את התוצאה ניתן לראות באופן מכוער וכאוב בפיהם של המטופלים. הללו,  אשר הגיעו לרוב להגשים חלום והתעוררו באחת אל תוך שיברו, כאשר זה מתנפץ להם ממש אל מול פניהם.
במילים אחרות, יצוין נתון עגום ואף מבהיל בכל הנוגע להתמחות רופאי השיניים בישראל. קרי, לפי המצב החוקי בישראל, הרי שחרף מגוון תחומי העיסוק בעולם זה של רפואת השיניים. וזאת כאשר, כל תת תחום בנושא זה, הנ"ל, מהווה עולם ומלואו. הרי, שכל רופא שיניים בישראל רשאי לטפל בלקוחותיו, בגדול, בכל אחד מסוגי הטיפולים הקיימים. והכול, אף וחרף היותו רופא שיניים כללי. כלומר, רופא שיניים שאינו מומחה בתחום הטיפול הספציפי, כגון ביצוע שתלים לצורך העניין. כל מה שנדרש מרופא שיניים כללי, שאינו מומחה בתחום, למשל אורטדנטיה (יישור שיניים), הנו להימנע מלהציג עצמו כרופא שעבר התמחות מסודרת בתחום. וכמו כן, לא להטעות את המטופלים. אותו כנ"ל וכמובן, בנושא ביצוע שתלים. וזאת ועוד, הרי שתחום זה בין השאר של ביצוע שתלים, לא אחת, דורש אותה מומחיות של רופא שיניים מומחה לשתלים. וזאת, כגון מומחה בכירורגיה, או מומחה לשיקום חלל הפה וכיו"ב. והדברים אף נבדקו... שכן, במחקרים שנעשו בתחום עולה באופן ברור, כי פנייה אל רופא שיניים מומחה בתחום השתלים למשל, מעלה את סיכויי הצלחת הטיפול משמעותית. וזאת, למול ביצוע אותו טיפול אצל רופא שיניים כללי. לכן וחרף הדבר, כי לעתים טיפול אצל מומחה, מטבע הדברים, יטמון בחובו מחיר יקר מזה של הקולגה רופא השיניים הכללי. הרי, כי אין מחיר לבריאות. וזאת, כאשר המטופל לא אחת נאלץ לעבור טיפולים מתקנים מורכבים וקשים. כאשר במקרים רבים אצל מומחה. והכול, בכדי לתקן את תוצאות הטיפול, של רופא השיניים הכללי.
תחום פרוץ כבר אמרנו...
האמור לעיל, בכל הנוגע למצב רפואת השיניים בישראל בדבר כגון למצב המומחיות ורופא הישר בעיניו יעשה, הינו מדאיג ביותר. וזאת ובמיוחד, שהנ"ל מתבצע תחת מטריית החוק. עם זאת, קיים מצב נוסף שוודאי מדאיג הרבה יותר. המדובר שוב, באיכות הטיפול אשר ניתנת למטופל המושתל. אבל הפעם, אין המדובר לגמרי בזהות הרופא המטפל, אלא כי במצב ואיכותם של השתלים המוחדרים לפיהם של כולנו. המדובר בתופעה, המתרחשת כאן בישראל, לפיה רופאי שיניים המעוניינים להרוויח יותר ולחסוך כסף. הרי, שאותם רופאים מזמינים שתלים באינטרנט! לא פחות. וכן, באתרי קניות ברשת כגון עלי באבא! ברכיבים מוזמנים אלה משתמשים הרופאים, בכדי לבצע את השתלת אותו "שתל" חשוד, המוחדר אל תוך פיהם של המטופלים. ובכך, מחליפים את השן שנהרסה/נעקרה וכיו"ב. לא אחת, המדובר בשתלים באיכות ירודה ביותר וכן, לעתים משתמש רופא השיניים בשתלים מחומרים כגון כספית. כאשר במקרה זה, למשל, המדובר בחומר שהנו פשוט רעיל. ולכן, זה איננו מומלץ בעליל לשימוש, וודאי לא כשתל המוחדר קבע אל תוך חלל הפה. למותר לציין, כי הזמנת שתלים חשודים אלה, ממקומות מפוקפקים, נעשים ללא אישור של משרד הבריאות.
כיצד נתמודד עם התופעה?
ובכן, וודאי מעט מבהיל לקרוא על כל אותן סכנות, הקיימות בעולם רפואת השיניים בכלל וכן, ביצוע השתלים בפרט. ואכן, ישנן מספר תופעות מדאיגות הטעונות טיפול. עם זאת ומאידך ראוי לציין, כי במדינת ישראל רמת רפואת השיניים, בדגש על רופאי השיניים, הינה גבוהה ביותר. וכמו כן, ישנם בישראל רופאי שיניים מצוינים, כאשר רבים מאוד מהם מקצועיים ומהימנים. עם זאת, ידע מהווה כוח, אך לא מספיק במקרה זה. שכן, כוחות להתמודד עם רופא שיניים רשלן, כאשר כל הידע כיצד ואיך התנהל הטיפול והאם נפלתם קורבן לרשלנות רפואית בהתקנת שתלים. הללו מצויים לרוב, אצל אותו רופא מטפל. לפיכך, רק עו"ד מומחה בנזיקין ורשלנות רפואית מחד. ומאידך, מומחה בתת תחום זה של השתלת שתלים, יוכל לסייע בעבורכם להתמודד עם המצב אליו נקלעתם. וכל זאת כמובן, בעזרתם של מומחים רפואיים ואנשי מקצוע נוספים, האמורים לעבוד באופן שוטף עם כל משרד עו"ד, בתחום, המכבד עצמו. 
דרך נוספת לקבלת מידע חשוב ביותר ואולי החשוב מכל, הינה פשוט לשאול את רופא השיניים בדבר ניסיונו  בתחום. וכן וכגון, האם הנו בעל תעודת מומחה בתחום? לצורך העניין פה ולסת וכיו"ב, האם הנו בעל פוליסת ביטוח מקצועית? היה וחלילה הטיפול יכשל כתוצאה מרשלנות וכן, מהם הסיכונים באותו טיפול של השתלה? ואילו תחליפי טיפול מסוכנים פחות קיימים? באשר לסיכוני הטיפול וחלופותיו, הרי שחייב הרופא לספר לכם בשפה פשוטה על כל אלו מיוזמתו. שכן, היה ולא עשה כן, הרי ששווה הדבר לפגיעה באוטונומיה שלכם ובכבודכם. ורק על זאת, הנכם זכאים לפיצוי כספי גבוה שיכול להסתכם בעשרות ואולי מאות אלפי שקלים והכול, אף מבלי להוכיח גרם נזק כלשהו אחר ע"י הרופא הנתבע.