טיפולי יישור שיניים או בשמם אורתודנטיה, מהווים אחד מענפי השיניים, אשר נחשבים, לפחות בעיניי רוב הציבור הרחב, בעיקר כטיפולים אסתטיים. קרי, כאלה שמטרתם לשפר את מראהו של המטופל וזאת, באמצעות יישור ושיפור מראה פיו ושיניו." />
עו”ד רשלנות ביישור שיניים

רשלנות בטיפולי יישור שיניים

מאת: שטרייכמן - גלפנד, משרד עורכי דין 
 
רשלנות רפואית באורתודנטיה

טיפולי יישור שיניים או בשמם אורתודנטיה, מהווים אחד מענפי השיניים, אשר נחשבים, לפחות בעיניי רוב הציבור הרחב, בעיקר כטיפולים אסתטיים. קרי, כאלה שמטרתם לשפר את מראהו של המטופל וזאת, באמצעות יישור ושיפור מראה פיו ושיניו. ובכן, סברה זו כנ"ל הינה עקרונית נכונה ולפיכך, טיפולים אורתודנטים הינם נחשבים לרוב כטיפולים אלקטיביים (טיפולי בחירה). וזאת, על כל המשמעויות של טיפולים שכאלה וכפי שיתואר בהמשך מאמר זה. אלא כי עם ולמרות האמור, הרי שלא אחת נדרש אדם לעבור טיפולי יישור שיניים, במטרה לשמור על בריאותו. וזאת, לא פחות משיפור מראה פיו ומראהו החיצוני. זאת שכן, לעתים מבוצעים טיפולי יישור שיניים בכדי לשמור, בדגש, על בריאותו של המטופל. כגון, בריאות חניכיו ו/או שמירה על בריאות הלסת ומצבה הפונקציונאלי, קרי תנועת לסת תקינה.

מסירת מידע מלא למטופל
חוק זכויות החולה, אשר נכנס לתוקפו בשנת 1996, קובע בין היתר, כי חובה על רופא. קל וחומר, רופא אורתודנט, המבצע טיפול שהינו רובו ולעתים ככולו בבחירת המטופל. חובה על הרופא, למסור למטופל את כל המידע הרלוונטי לטיפול אותו הינו עומד לעבור. כולל, סיכונים וחלופות טיפול אפשריים. וכל זאת, בשפה כמה שניתן פשוטה והמובנת למטופל הסביר והרגיל. שכן, היה ולא עשה כך הרופא. וזאת, במיוחד במצב שלא נשקפת סכנה בריאותית משמעותית למטופל. הרי כי, עלול אותו רופא להסתכן, בהתמודדות עם תביעה כנגדו בבית המשפט. שכן, זכותו של המטופל לקבל את כל המידע הרלוונטי לטיפול. ובנוסף, לשמור לעצמו את האפשרות לוותר/ לבטל את הטיפול, או לגשת למומחה. וזאת, במקום להתמודד עם סיכוני טיפול שחלילה יתממשו וכל זה, מבלי שהמטופל ידע כלל כי לקח סיכון מלכתחילה.

הרופאה לא סיפרה שאינה מומחית
באשר לרופאים מומחים בתחום האורתודנטיה, לעומת רופאי שיניים כלליים. הרי, שבתחום זה של רפואת השיניי,ם המצב הינו דומה לעקרונית שאר תחומי טיפולי השיניים. קרי, רופא שיניים שאינו מומחה רשאי, מבחינה חוקית, לטפל באדם בטיפולים אורתודנטיים. אולם, אסור לו לרופא השיניים להטעות את המטופל ולגרום לו לחשוב, שהינו רופא מומחה. קרי, שהינו רופא, אשר עבר התמחות מסודרת וקיבל תעודת מומחה, של משרד הבריאות.
דוגמה לנ"ל, ניתן למצוא בפסק דין, אשר ניתן בתקופה האחרונה על ידי כבוד בית המשפט השלום. במקרה זה, הגיעה מטופלת ילדה בת 10 דאז, אל רופאת שיניים אשר הינה רופאת שיניים כללית. בכל אופן, לאותה רופאה לא היה רישיון של רופאה אורתודנטית מומחית. אותה ילדה, שכמובן לוותה בידי הוריה, החלה במסכת הטיפולים אצל הרופאה. וכל זאת, כאשר בהמשך התלוננה המטופלת על כאבים בפיה. אך הרופאה, "הרגיעה" אותה ואמרה לה שהמדובר בכאבים נורמאליים וכחלק מהטיפול. רק בשלב מאוחר יותר, בצר לה, גילתה המטופלת כי כאביה נבעו מדלקת בחניכיה שלא אותרה על ידי הרופאה. ולכן, כך טענה המטופלת שהפכה לתובעת ברבות הימים, כי הוחמרה אותה דלקת, עקב הטיפול הרשלני שקיבלה מהרופאה. 
הרופאה טענה מנגד- כי ראשית המדובר בדלקת שלא ניתן היה לגלותה. שכן, עקב הטיפול, השיניים לא זזו, דבר אשר הקשה על הבדיקה. בנוסף, טענה הרופאה הנתבעת, כי אותה דלקת מקורה במחלה גנטית נדירה. ולכן, טענה הרופאה, כי אף רופא לא מבצע בדיקה שכזו.
כבוד השופט שי מזרחי, מבית המשפט השלום בת"א פסק, בסופו של יום, כי התרשם שרוב הנזק שנגרם לתובעת, נוצר כתוצאה מרשלנותה של הנתבעת. לכן, העמיד כבוד השופט מזרחי את גובה אחריותה של הנתבעת על 90% מהנזק. ומתוך זאת, רק 10% נפלו, על אחריות המחלה בחניכיים. במילים אחרות, נקבע כי התביעה מתקבלת. ולכן, לאור העובדה שהתובעת תיאלץ לעבור טיפולי שיניים מתקנים כל חייה. וכן, כי נפגעה האוטונומיה שלה. ובנוסף, עבור החזר הוצאות שכ"ט עורך הדין המייצג, קיבלה התובעת פיצוי בסך של כ-2 מיליון ₪.

לפיכך, היה ועברתם טיפול יישור שיניים והנכם חשים שהראשון אינו מתנהל כשורה? מרגישים כאבים? התדרדרות במצב הרפואי? או התארכות בלתי סבירה של הטיפול? ייתכן ונפלתם קורבן לרשלנות רפואית בטיפול יישור שיניים. לכן, היה ואתם או מי ממכריכם וקרוביכם, חשים עצמכם פגועים מטיפול שכנ"ל בפרט, או מטיפול שיניים אחר בכלל? אל תהססו ופנו עוד היום אל משרדנו. אנו, נשמח לסייע בידיכם ולהעריך את סיכויי תביעתכם. וכן, במידת הצורך למצות את זכויותיכם ו/או להילחם עליהן למול הערכאות השונות, כגון בית המשפט.

לייעוץ לחצו כאן