מי מאתנו לא היה רוצה פה בריא ובעל מראה מושלם, או כפי שנהוג לומר "חיוך של מיליון דולר". ובכן, מסתבר כי לא מעט רופאי שיניים הרימו את הכפפה הנ"ל" />
עו”ד רשלנות רפואית בשיקום שיניים

רשלנות רפואית בשיקום שיניים

מאת: שטרייכמן - גלפנד, משרד עורכי דין   
 
רשלנות רפואית בטיפולי שיקום שיניים

מי מאתנו לא היה רוצה פה בריא ובעל מראה מושלם, או כפי שנהוג לומר "חיוך של מיליון דולר". ובכן, מסתבר כי לא מעט רופאי שיניים הרימו את הכפפה הנ"ל. זאת, כאשר כיום כמעט לא ניתן שלא להיתקל במודעות פרסומיות כגון, פה מושלם בתוך יום או יומיים וכיו"ב. אולם אליה וקוץ בה. שכן, חרף הדבר כי רופאי השיניים אולי ולעתים מציגים את טיפולי שיקום השיניים כאסתטיים בלבד ופשוטים. הרי, שלא בדיוק כך הדבר. כיוון, שלא אחת ובמיוחד במקרים של טיפולים גורפים כגון החלפת השיניים בשתי הלסתות וכיו"ב. הרי שאזי, המדובר בפרוצדורה ניתוחית לכל דבר. פרוצדורה כזו, הכוללת הרדמה מלאה ודורשת מומחיות רחבה. וזאת כגון, הנרכשת רק במסלול ההתמחות המיוחד של משרד הבריאות ולצורך העניין, בתחום טיפולי שיקום הפה. שכן, כלל ידוע הינו כי תחום רפואת השיניים ובדגש על נושא ההתמחויות השונות בתחום הינו לא פחות מ"פרוץ". וזאת משום, שכל רופא שיניים כללי אשר בכל הכבוד הראוי אינו עבר הכשרה מסודרת במסגרת משרד הבריאות. הרי שכל רופא שיניים שכזה, יכול לבצע אף טיפולים מורכבים והדורשים מומחיות גבוהה יותר מזו שהראשון רכש, או המצויה באמתחתו. הבעיה בעניין, הינה כי בישראל כמות רופאי השיניים המומחים לעומת הקולגות שאינם מומחים, קרי כלליים, מהווה יחס בלתי מקובל בעליל. במילים אחרות, אחוז רופאי השיניים בישראל, אשר עברו התמחות מסודרת וממוסדת דרך משרד הבריאות, נמוך מאוד ביחס למספר רופאי השיניים הכלליים בארץ. 
תוצאות טיפול לקוי בשיקום הפה...
כאמור לעיל, בישראל מספר מועט ביותר של רופאי שיניים מומחים. כפועל יוצא מכך, הרי שמטופלים רבים מעדיפים לבצע טיפולי שיניים, כגון בתחום שיקום שיניים לצורך העניין, בידי רופאי שיניים כלליים. וכל זאת, גם במקרים בהם נדרשת מומחיותו העשירה והייחודית של רופא שיניים מומחה בשיקום הפה. וזה למשל, בטיפולים מורכבים, קשים, או הדורשים ידע נרחב כולל שיטות טיפול נדירות וייחודיות למקרים שאינם שגרתיים. במילים אחרות, לא אחת במקרים בהם נדרש מטופל לעבור טיפול מורכב ו/או מיוחד, בתחום שיקום הפה. בעוברו את הטיפול אצל רופא שיניים כללי, עלול המטופל לסבול מתוצאות קשות של טיפול לקוי. זאת שכן, במקרים כגון הנ"ל, לעתים אין בידי רופא השיניים הכללי את הכלים, הידע והניסיון הנדרשים, בכדי להעניק למטופל את הטיפול הטוב ביותר, כפי שמגיע לו. ולא זו אף זו, הרי שנושא הכסף משחק כאן תפקיד מרכזי. שכן ומטבע הדברים, טיפול אצל רופא שיניים מומחה הינו יקר ואף משמעותית מזה של הקולגה רופא השיניים הכללי. עם זאת וכמו במקרים רבים בחיים, גם כאן מסתבר לא אחת כי "הזול יוצא ביוקר" אף מבחינת המחיר בבריאות, הן הפיזית והן הנפשית, המגיע לא אחת בדמותו אף של סבל אדיר.
ולמען ההמחשה...
בכדי לסבר את האוזן, להלן דוגמה ממקרה שארע והוכרע לבין כתליו של כבוד בית המשפט. המדובר, בתובעת, אשר הגיעה אל רופא שיניים כללי, על מנת שהלזה יבצע בפיה שיקום. התובעת, ביקשה לעבור טיפול רק בלסת התחתונה ורופא השיניים הנתבע, הסכים. וכל זאת, חרף הדברים שיצוינו להלן. בית המשפט קבע בין השאר ובסופו של יום, כי הרופא הנתבע אכן התרשל. הסיבות לקביעתו זו של כבוד בית המשפט היו בין היתר, כגון שהנתבע הסכים לבצע את הטיפול רק בלסת התחתונה של התובעת. וזאת, חרף גילה המתקדם, היותה חורקת את שיניה בלילה וכן, בעיות הסגר שהיו בפיה. כלומר, במקרים כגון גיל מבוגר וכיו"ב, היה הנתבע אמור לדעת ונראה כי אף ידע זאת לפי עדותו במהלך הליכי המשפט. כי במקרים מעין אלה כנ"ל, לטיפול סיכון גבוה להיכשל. ואכן, הטיפול נכשל בסופו של דבר. בנוסף, הנתבע אף לא ניהל רישומים כפי שצריך, לא הסביר לתובעת את סיכוני הטיפול. וכן, סיפק לה אפשרויות טיפול חלופי רק כעבור זמן שאזי היה מאוחר מדי, כאשר הציע לה הנתבע, תוכניות טיפול הכוללות את הלסת העליונה (כנדרש).
לפיכך, ניתן ללמוד בין השאר ממקרה זה, כי שלב חשוב ביותר בתהליך טיפול שיניים כגון שיקום הפה הינו עריכת אנמנזה רפואית. קרי, בדיקת ההיסטוריה הרפואית של המטופל כולל, תרופות בהן משתמש אם בכלל ובנוסף, היות המטופל מעשן וכיו"ב. שכן, אחרת עלול להיווצר כמו במקרה שבפסק הדין, בו הרופא מתפתה לבצע את הטיפול לרוב בשל סכום כסף נאה בצדו. והיה ולא יתחשב במצבו הרפואי של המטופל, הרי כי הטיפול עלול להיכשל, או חלילה להתדרדר למצבים חמורים יותר, עד כדי מותו של המטופל במקרה הגרוע מכל.
באשר לפסק הדין, כבוד בית המשפט קבע, כי על הנתבע לשלם לתובעת מעל ל-60,000 ₪ וכן, 20,000 ₪ נדרש הנתבע לשלם לרופאה המומחית, אשר אותה תבע בהודעת צד ג' במקרה זה ואשר נדחתה על ידי כבוד בית המשפט. 
ובהמשך לנ"ל, היה והנכם או מי ממכריכם או קרוביכם עברתם טיפול שיניים כגון מתחום שיקום הפה ואתם חשים שנגרם לכם נזק, או שלא קיבלתם את כל הפרטים בנוגע לטיפול שעברתם, טרם ו/או לאחר ביצועו. וכן, הנכם חשים שהבטחות לחוד ותוצאות לחוד. יתכן כי נפלתם קורבן לרשלנות בטיפול השיניים. היה וכך, אל תהססו ופנו עוד היום אל משרדנו. אנו, נשמח לסייע בידיכם לעבור תקופה לא פשוטה זו לייעץ לכם בדבר זכויותיכם, להעריך את סיכויי תביעתכם. וכן, היה ונידרש, להילחם על זכויותיכם אל מול הערכאות השונות, כגון הוועדות הרפואיות, מו"מ אל מול חברות הביטוח, המוסד לביטוח לאומי וכמובן, בתחומי כתליו של בית המשפט.