עו”ד על הביטוח הסיעודי

על הביטוח הסיעודי

מאת: שטרייכמן - גלפנד, משרד עורכי דין   
 
ביטוח סיעודי- האם באמת כדאי לסמוך עליהם?
 
למרבה הצער והאימה, רבים מאתנו נחשפו בשנים האחרונות, לרפורמה בתחום הביטוחים הסיעודיים. כזו, אשר קורמת עור וגידים ומאיימת להשליך לעת זקנה, מעל מיליון מבוגרים אשר ביטחו עצמם בביטוח סיעודי קולקטיבי, אי שם בתחילת/אמצע שנות ה-90. 
כיצד קורה הדבר?
כאמור, לקראת אמצע שנות ה-90, נוצרה אפשרות אשר הוצעה על ידי חברות הביטוח הפרטיות. לפי הנ"ל, הוצע ע"י החברות, לערוך ביטוח סיעודי קולקטיבי לעובדים במקומות עבודה שונים. המשמעות של הדבר, הייתה שהמבוטחים, אז עובדים צעירים יחסית, יכלו לקבל פוליסות ביטוח שיניבו במקרה הצורך חלילה. וזאת, מקל וחומר לקראת זקנה, כיסויים נרחבים יחסית ובעלות נמוכה, גם הינה, באופן יחסי.
אולם, וועדי העובדים הגאים בהישגם, שכחו לספר לעובדים אשר חתמו על הסכמי פוליסת הביטוח, על קיומו של סעיף קטן, אך משמעותי. לפי אחד הסעיפים החשובים, מסתבר, בהסכם. הרי, שלחברות הביטוח קיימת אפשרות לבטל את הסכם הביטוח הסיעודי שבענייננו, למול מבוטח זה או אחר. וכל זאת, פעם ב-3 שנים. ולאור הנ"ל, מוצאים עצמם מבוטחים רבים, עומדים למול מה שנראה, כשוקת שבורה.
וכיצד באים הדברים לידי ביטוי?
אותו סעיף כאמור, אשר נותר "רדום" במשך כל שנות קיומה של הפוליסה, "הוער" לחיים. וזאת, עקב החלטתו בשנת 2011 של המפקח על הביטוח, כי אותן פוליסות ביטוח סיעודיות, אינן משתלמות לחברות הביטוח. ולכן, בהינף לשונו של המפקח על הביטוח, קיבלו חברות הביטוח גושפנקה להפעלת הסעיף הקטלני. ולכן, החלו הללו לבטל באופן חד צדדי פוליסות ביטוחים סיעודיים עם כ-200,000 מבוטחים. כאשר אותם מבוטחים, מצאו עצמם מושלכים לעת זקנה. וכל זאת, כאשר אותם עובדים דה אז, אשר שילמו ממיטב כספם עבור אותן פוליסות ביטוח סיעודי. ביטוח, אשר מטבע הדברים, אמור לשמש אותם בסיכויים גבוהים ביותר בהגיעם לזקנה. במילים אחרות, אותם מבוטחים 200,000 במספר, אליהם אמורים להצטרף עוד כמיליון מבוטחים, קנו פיקציה. שכן, אותם מבוטחים משלל ענפי המקצועות במשק, שילמו כל השנים בכדי להגיע לנקודה זו, של גיל הזהב, מבוטחים. ובמקום זאת שומטים את הקרקע מתחת לרגליהם והללו נופלים לתהום של חוסר ודאות, עלבון. וכן, סכנה שמטבע הדברים במקום להזדקן בכבוד, זקנה בחרפה.
איך ניתן לסמוך על חברות הביטוח?
מכל הנ"ל עולה, כי אם קודם לכן, לחברות הביטוח היה שם רע ולא סמכנו עליהן. הרי, שכאן במקרה זה, הדבר מומחש מקל וחומר והלכה למעשה. שכן, הרי במה המדובר כאן? המדובר בהתנהלות חסרת תום לב, מובהקת, של חברות הביטוח. וזאת, בלשון המעוטה ביותר. ומדוע, מוזכר המינוח "חוסר תום לב". שכן, כלל ידוע הינו, כי עיקרון תום הלב מהווה את אחד מעמודי התווך של עולם המשפט. והפרתו של זה האחרון, הינה תמרור אדום לביצוע מעבר על חוקים בתחום האזרחי, לצורך העניין. ולא זו אף זו, כי בתחום דיני החוזים, מושם דגש מיוחד על כל נושא זה של תום הלב. ולכן אנו רואים, כי ההסכם/החוזה שנחתם עם מבוטחי הביטוחים הסיעודיים הקולקטיביים, הופרו בחוסר תום לב וברגל גסה. ולכן, עולה השאלה כיצד נוכל לבטוח בחברות הביטוח שוב? וזאת, כאשר הדבר היחידי שבטוח עם חברות הביטוח זה תשלום הפרמיה ומאידך, קבלת כיסוי הביטוח בכלל לא מובטח. ובנוסף וחמור מכך, עולה שאלה נוספת. מי ישמור עלינו כאשר נגיע לגיל הפנסיה ככלות כוחנו? מי יגן עלינו משרירות ליבן של חברות הביטוח החזקות? שאינן מהססות להשליך ולו הדבר היה תלוי בהן, 1,200,000 אנשים מבוגרים להזדקן בחרפה. 
המצב כיום
כיום, ולאור איום של ראש ההסתדרות, להשבית את המשק. הרי, כי שוב האריכו את תקופת והקפאת המצב באופן עקרוני. כך, שלכאורה ניתן עוד זמן למבוטחים הסיעודיים שבענייננו, לעבור את תכניות ביטוח סיעודי בקופות החולים, אך בתשלום גבוה יותר ובכיסוי נמוך. וכמו כן, ההסתדרות, הצליחה להגיע למספר הישגים, שבעקבותיהם הסכימה לבטל את השביתה. אבל, מה שההסתדרות לא הצליחה לעשות, זה להטיל את האחריות להונאה על חברות הביטוח. וכן, לא הסתייע בידה, לעצור את חברות הביטוח, מלשעוט בדרכן קדימה ולדרוס את הקשישים, אשר נותרו המומים ובעיקר חרדים לקראת הבאות.
לכן, ערכתם ביטוח סיעודי קולקטיבי? ביטוח סיעודי אחר? או כל פוליסת ביטוח? והנכם חוששים לגורל הפוליסה ביום פקודה? הגעתם לשלב שעליכם לתבוע את חברת הביטוח ולממש את הפוליסה שרכשתם ושילמתם עבורה במיטב כספיכם? זכרו, כי חברות הביטוח כמו חברות רבות אחרות במשק עובדות בשיטת "מצליח". קרי, קודם כל הנן מסרבות ומקוות שתתייאשו ולא תתבעו את זכותכם, החוקית, לקבלת כיסוי הביטוח. כאן המקום לציין, כי למרבה הצער, עקרונית, חברות הביטוח יודעות מה הן עושות. שכן, היכולת להתמודד לבד למול חברת הביטוח בעלת מחלקה משפטית משומנת, הינה מוגבלת ביותר. לפיכך, אל תיוותרו לבדכם במערכה ופנו עוד היום אל משרדנו. אנו נשמח לסייע בידיכם לזכות בכספי הביטוח המגיעים לכם ונשמור ונילחם על האינטרסים שלכם אל מול חברות הביטוח מי שלא תהיינה.  

תגיות:
לייעוץ לחצו כאן