עו”ד

האם הרפורמה בסכסוכי גירושין מחטיאה את מטרתה ?

הרפורמה בסכסוכי גירושין מחטיאה את מטרתה

אין ספק, כי הליכי גירושין אינם מהווים מצב נעים, למי מהמעורבים בהם. אינם נעימים לאיש מהצדדים המתגרשים. וכן משפיעים לרעה, הרבה יותר מההורים, על צאצאיהם המשותפים. כאשר, לא אחת מדובר בילדים קטינים, אשר נפשם רכה. לאור הנ"ל, לכאורה הגיעה הרפורמה החדשה בסכסוכי גירושין. כאשר לפי האחרונה, כל הליך גירושין ייפתח, בתהליך גישור, אשר יימשך לפחות 45 ימים. וכל זאת, כאשר קיימת אפשרות להאריך אותו, ב-45 ימים נוספים. מטרת הרפורמה, הינה מטבע הדברים, הגדלת המקרים בהם סכסוכי גירושין נפתרים, או לפחות מתנהלים בגישור. כאשר הדבר נתפס, לשיטת חברי הכנסת והשרים אשר הביאו את הרפורמה לאוויר העולם, כחיובי כמעט תמיד.

אלא כי אליה וקוץ בה...

חרף הכוונות הטובות, שאנו משוכנעים שהיו טמונות באמתחתם של המחוקקים. הרי, כי לדעתנו למודת הניסיון והמרה, לאותה רפורמה, הרבה יותר חסרונות מיתרונות. ומה אף, כי מטרתה העיקרית של אותה רפורמה, המעט אומללה, מוחטאת. ולא זו אף זו, כי נהפוך הוא הדבר. שהרי, ע"י מימוש רפורמה זו, מושגת המטרה ההפוכה. קרי, במקום להקל על הצדדים ובדגש על ילדיהם המשותפים והפגיעים. שהרי, מתווסף לסבלם תקופה נוספת בדמות מכשולים בירוקרטיים נוספים ובזבוז זמן ומשאבים. וכל זאת, תוך עינוי דין מתמשך אף יותר.

בירוקרטיה

כאמור לעיל, ציינו כי בעקבות הרפורמה ייגרם לצדדים עינוי דין נוסף וזאת, בדמותה של בירוקרטיה נוספת ומיותרת.

ובמה הדברים אמורים?

כלל ידוע הינו, ובוודאי לעוסקים במשך שנים ארוכות בתחום של דיני המשפחה וסכסוכי הגירושין. כי הרי, ישנם מקרים ולא מעט כאלה, שבהם ייקוב הדין את ההר ולא ניתן יהא להגיע לפתרון סכסוך הגירושין, שמעצם טבעו ספוג באמוציות, כעס, עלבון ויצרים, בגישור כפוי. לפיכך, בני זוג אשר במקרים רבים, האדם שבו התאהבו הפר את אמונם בצורה הבוטה ביותר והכואבת. וכל זאת, כאשר המדובר בסופו של יום בבני אדם בשר ודם. הרי, שבלתי אפשרי, להושיב את שני בני הזוג הללו ברובם המכריע של המקרים. וזאת, אל מול מגשר ובכפייה. התוצאה של הנ"ל, הינה דחיית זכותם של בני הזוג, לפנות לערכאה שיפוטית. מה שאומר, כי לאותם בני זוג, המהווים שני קווים מקבילים שלעולם לא ייפגשו ושהרי, כל בר דעת יכול להבחין בזאת, בנקל. אותם זוג מתגרשים, נאלצים להשיג אישורים מאותם מגשרים. וכל זאת, כאשר ועקב הוראות החוק המאוד ברורות ודרישותיו הרבות. הרי, שנוספת לבירוקרטיה הרגילה עוד תקופה, נוספת מסובכת, שלא מרצונם של בני הזוג. וכזו שפעמים רבות, רבות מאוד פשוט מיותרת.

הצד החזק מתחזק עוד יותר

ומדוע? זאת שכן, במניעתם של בני הזוג המתגרשים מלפנות לערכאות המשפטיות. הרי, כי לא יכולים הצדדים ובעיקר החלשים, לקבל סעדים המהווים כעזרה ראשונה, כנגד הצד השני. וזאת, עקב אופיים הייחודי והקשה של סכסוכי גירושין רבים בארץ ואף בכל העולם. שכן, הצד החזק כגון מבחינה כלכלית, יכול להיוועץ בינתיים עם עו"ד מוצלח ומיומן ולנצל את אותם 45 ימים, בהם אסור "לתקוף" צד זה את רעהו ופשוט לתקוף בעצמו. וכיצד עלול לפעול כך, הצד החזק ובעל השליטה על הרכוש המשותף. כמובן, אותו צד חזק מרוויח תקופה לא מבוטלת של שקט תעשייתי, כאשר ידיו של בית המשפט כבולות. וכן, עלול להבריח נכסים מן הרכוש המשותף המיועד לחלוקה. וכל זאת, באותם זמנים קריטיים, שעד לא מזמן, שימשו להשגת צווי מניעה והגבלה מידיים, במעמד צד אחד. ובכן, האפשרויות הנפתחות לטובת הצד החזק, אשר מתחזק אף יותר, הינן מטרידות שלא לומר מבעיתות ממש.

מגשר אינו בהכרח משפטן

בהמשך לנ"ל, הרינו להצביע על נקודה בעייתית נוספת. שהרי, אותם מגשרים שאמורים לטפל בסכסוכי הגירושין. כגון, סכסוכים כאלה, שאין בידם סיכוי קלוש מלכתחילה לטפל בהם. שהרי, אותם מגשרים אינם בהכרח משפטנים. ולכן, ייתכן מצב בו צד אחד לא יידע את זכויותיו כלל. ואילו הצד השני, "שהשקים קום" מה שנקרא, נועץ כבר בעו"ד מטעמו. וכל זאת, כאשר, ישנם לטובתו של הצד שהתכונן זה מכבר לקרב שלא ניתן למנוע אותו, תקופה ארוכה של תכנון אסטרטגי. וזאת, כולל הברחת נכסים, פנייה מיד בתום הליך גישור החובה לערכאה העדיפה לו וכהנה וכהנה אפשרויות. כיוון שישנם משפטים שלפיהם, "בתחבולות תעשה לך מלחמה" ועוד משפטים דומים שאף ציבור עורכי הדין אינו מתלהב להשתמש בהם. אבל וכפי שציינו, לא פעם הסכסוך הינו בלתי נמנע. ואנו, מוצאים עצמנו נאלצים להגן על האינטרסים של הלקוח שלנו שנלחם, בעל כורחו והנסיבות, על חייו לא פחות. ושלא יובן, שלא כהלכה, עדיף לפתור סכסוך בהסכמה וזה, אף הכיוון שאנו ממליצים ללקוחותינו. אבל, גישור בכפייה נראה קונסטלציה משפטית אופטימית אבל, מעט תלושה מהמציאות והלוואי כי נתבדה.

לכן, היה ונקלעתם לסכסוך גירושין, למרבה הצער? הנכם מבולבלים, בעקבות הרפורמה החדשה בענייני סכסוכים במדיני המשפחה והגירושין? פנו עוד היום אל משרדנו. ואנו נשמח לסייע בידכם ולעשות סדר בבלגן שנוצר. וכן, לייעץ לכם כיצד להתמודד עם המשבר בצורה הטובה ביותר עבורכם. וכמובן לטובת ילדיכם, עליה נשים דגש מיוחד.

ולסיום ובנימה אישית, מעבר לכך שהרפורמה החדשה, שנכנסה לאחרונה לחיי רבים מאתנו. הרי, שזו פוגעת בזכויות יסוד של הצדדים המתגרשים. וזאת, כולל וכגון בחופש העיסוק שלנו עורכי הדין ועוד. הרי, שאנו באמת סבורים כי רפורמה זו מהווה דרך עקיפה מלטפל בבעיות האמתיות של דיני הגירושין ואשר אותן לא ניתן לפתור משיקולים פוליטיים. ולכן נולדה רפורמה זו, שבמקום לטפל ישירות בבעיה, מתפתלת לה בדרך לא דרך. ולכן, אנו עוקבים אחריה בדאגה גדולה ושוב, מקווים מאוד שנתבדה בהמשך.

תגיות: