שתלים זיגומטיים- בשורה ענקית? או רשלנות רפואית?

יתכן וחלק מכם הקוראים הנכבדים, לא שמעתם מעולם על הטיפול מעולם רפואת השיניים המכונה השתלת "שתלים זיגומטיים". שם מוזר ומסובך. אבל, אנו כאן בכדי לספר לכם שמומלץ מאוד להכיר את הטיפול, שאומנם נושא שם מסובך. אך עם זאת, שמדובר בטיפול שאומנם מורכב, הרי שקל מאוד להסבירו. במילים אחרות, המדובר בטיפול שעשוי להוות בשורה עצומה למטופלים חסרי שיניים, כולל באופן כרוני ולאורך זמן רב. אך כל זאת, בלבד שאותו טיפול יתבצע באופן מקצועי ברמה גבוהה במיוחד.


 

" />
עו”ד רשלנות רפואית שיניים, רשלנות רפואית, שתלים רשלנות

שתלים זיגומטיים- בשורה ענקית? או רשלנות רפואית?

שתלים זיגומטיים-בשורה ענקית? או רשלנות רפואית?

יתכן וחלק מכם הקוראים הנכבדים, לא שמעתם מעולם על הטיפול מעולם רפואת השיניים המכונה השתלת "שתלים זיגומטיים". שם מוזר ומסובך. אבל, אנו כאן בכדי לספר לכם שמומלץ מאוד להכיר את הטיפול, שאומנם נושא שם מסובך. אך עם זאת, שמדובר בטיפול שאומנם מורכב, הרי שקל מאוד להסבירו. במילים אחרות, המדובר בטיפול שעשוי להוות בשורה עצומה למטופלים חסרי שיניים, כולל באופן כרוני ולאורך זמן רב. אך כל זאת, בלבד שאותו טיפול יתבצע באופן מקצועי ברמה גבוהה במיוחד.

ומן הכלל אל הפרט

טיפול בשתלים זיגומטיים, הינו טיפול בשתלים הדומים בצורתם לשתלים דנטליים רגילים, אך בעלי "יכולות" מעט שונות ומרחיקות לכת. וזאת ולעתים עבור מטופלים, כאמור, חסרי שיניים. אותם מטופלים, אשר סובלים בנוסף מחוסר בעצמות לסת, שאליהם מבריגים ומרכיבים בדרך כלל, את השתלים הדנטליים הרגילים.

ואיך הדבר עובד? באופן הפשוט ביותר יוסבר, כי לאור זאת, ששתלים דנטליים רגילים מורכבים כאמור, על עצמות הלסת, הרי שהשתלים הזיגומטיים מורכבים על עצמות הלחיים (הזיגומה.) ומטבע הדברים מכך נגזר שמם, שנראה מוזר ו"תלוש" קודם לכן. הרעיון הינו, כי אדם שחסר בשיניים לאורך תקופה. שאזי אותן עצמות לסת המחויבות בכדי לבצע ההשתלה, מצטמצמות ונעלמות עם הזמן. וכל זאת מהסיבה, שגופו של אותו אדם ומוחו מפרשים באופן תת מודע, כי אין צורך בעצמות הלסת, שכן אין שיניים באותו אזור. ולכן, התוצאה של פרשנות זו, הינה פירוק של העצם שלכאורה "אינה נדרשת". וזאת, חרף העובדה שלאור עליית תוחלת החיים ברור, כי אנו זקוקים לעצמות הלסת תקופה ארוכה, הרבה יותר, מבעבר. ולכן, אותם שתלים זיגומטיים עוקפים את הצורך בשימוש בעצמות הלסת. וזאת, תוך חיבור גשרים בשתלים עם חלק מוארך לעצמות הלחיים. וכאשר, המטרה הינה מסלול עוקף עצמות לסת, עם תוצאות טובות של שתלים וכתרים עליהם, שאינם מוסרים. כאשר בנקודה זו ובדומה ל"אחיותיהן" השיניים התותבות.

 אלא כי אליה וקוץ בה!

או במילים אחרות, אזהרה בהולה מסכנת רשלנות רפואית! אשר עלולה לפגוע במטופל באופן חמור. וכל זאת, שכן נדרשת מיומנות ומקצועיות, רבה ביותר, שאינה באמתחתם של רוב רופאי השיניים בארץ. והנ"ל, בדגש על רופאי השיניים הכלליים.

נקודה זו של סכנת הרשלנות, אשר טומנים בחובם השתלים הזיגומטיים, תוסבר באמצעות מקרה קשה ומצער, שהוכרע ממש לאחרונה...

באותו מקרה, נפגעה מטופלת עקב טיפול ושימוש בשתלים זיגומטיים ע"י רופא שיניים שלא התמחה באופן מסודר בתחום הרלוונטי. וזאת, בדומה לרוב רופאי השיניים בארץ. ולפיכך, מטבע הדברים נולדו עילת הרשלנות והנזק החמור והבלתי הפיך באותו מקרה, שעליהם נתבע הרופא במאות אלפי ש"ח.

באותו מקרה, המדובר באישה, אשר סבלה מטבע הנסיבות, מחסרים של שיניים בפיה. רופא השיניים ומנהל המרפאה, בה טופלה האישה שהפכה בהמשך לתובעת, הבטיח לה טיפול שיעשה ע"י עשרות מעובדיו במרפאה. ובסופו יספק לה פה ברמה גבוהה וראויה. אולם, כבר מתחילת הטיפול אשר ביצע אותו רופא כללי, בדגש על שתלים זיגומטיים. הרי, שבתחילה ההשתלה פשוט לא צלחה. וכך ובהמשך, הצליח בסופו של דבר הרופא להשתיל 2 מתוך 4 שתלים זיגומטיים שיועדו ללסת העליונה ו-6 נוספים בלסת תחתונה. תוך מהלך הטיפול הופיע דימום בעינה של התובעת הסמוכה למקום הקידוח. כאשר בסיומו של הטיפול לא הצליחה התובעת להזיז את אותה עין. עקב הנ"ל, נשלחה התובעת לביה"ח איכילוב, שום נותחה בעינה והוסר ונשלף ממנה אחד מהשתלים הזיגומטיים. וזאת כיוון שהרופא במקום להבריג את השתל כפי שנדרש במקום הנכון, קרי בעצם הלחי. הבריג הרופא את השתל הזיגומטי, לתוך עין ימין של התובעת. ולכן, על הנזק בדגש על זה בעינה של התובעת שהתבטא בשיתוק בעין הפגועה, פזילה, ראיה כפול, שקיעת גלגל העין וכדומה. בשל הנ"ל, הגישה המטופלת שנפגעה תביעה  בסך, כאמור, של מאות אלפי ₪ כנגד הרופא.

משרד הבריאות הפיק לקחים מהמקרה

אותו רופא שיניים כאמור, שנתבע ע"י התובעת על רשלנות רפואית בדגש  על ביצוע השתלים הזיגומטיים, הגיש מכתב למשרד הבריאות. במכתב הסביר הרופא את גרסתו למקרה שארע וזאת, מהבחינה הטכנית. עקב, חשיפת המקרה לעיני משרד הבריאות וכעבור שנה מחלוף האירוע. הוציא משרד הבריאות חוזר, בו הינו מציין כי הרמה המקצועית והמומחיות הנדרשת מרופא שיניים המבצע טיפול שיניים בעזרת שתלים זיגומטים. מומחיותו של הנ"ל, צריכה להיות דומה לזו של רופא, שהתמחה באופן מסודר בכירורגיית פה ולסת. ולכן, לעמוד בסטנדרטיים הרלוונטיים של רופא מומחה כנ"ל.

ממשרד הבריאות עוד נמסר, כי חלק מעבודתו של רופא שיניים בנוסף מלטפל בפציינט בהתאם ליכולתו הינה ליידע את הפציינט איזה סוג טיפול הרופא אינו מוכשר ומסוגל לתת לו באופן מספיק וראוי. וכתוצאה מהנ"ל אף צוין, שבמקרים כגון זה שבענייננו ובמקרים רבים בהם רופא כללי נוכח כי יש לבצע טיפול בשתלים זיגומטיים. מן הראוי, כי הלה יימנע מלבצע טיפול שאינו מוכשר מספיק לבצעו. וכן, שהרופא יעביר את המטופל למי שכן מומחה ומוכשר לבצע הטיפול. שאולם וכפי שציינו, בתחילת מאמר זה, המדובר במתי מעט של מומחים הקיימים מתוך כלל רופאי השיניים בארץ.

הרופא הנתבע מבחינתו גרס, כי חרף שהשתמש במומחיותו שהינה בסטנדרטים הגבוהים ביותר, בניסיונו העשיר ובטכנולוגיה החדישה והמתקדמת ביותר. הרי, שבכל זאת נפגעה התובעת. וזאת שכן גרס הרופא, לא ניתן להימנע לחלוטין מתקלות.

לסיכום וכאמור, במצב השורר כיום מבחינת העובדה, כי רוב רופאי השיניים אינם מחזיקים בידע והמומחיות המספיקים לבצע שתלים זיגומטיים. כאשר מאידך הפיתוי לבצע את הטיפול על תוצאותיו, שעשויות להתבטא בשיקום פה שלם ביום אחד. וכל זאת וכאשר נוסיף לכך את העובדה שלכל רופא שינים מותר מבחינת החוק באופן עקרוני, לבצע כל טיפול שיניים כמעט. הרי, שהמדובר למרבה הצער בכר פורה מאוד לרשלנות רפואית בתחום. וכל זאת, מבלי לפגוע חלילה בציבור רופאי השיניים, אשר רבים מהם הינם מסורים , ישרים ומקצועיים ביותר. ואשר אלו מגלים אחריות כלפי המטופל. אולם מאידך, קיים כפי צוין קודם מצב מועד לתקלות.

לפיכך, היה וחלילה נפגעתם מטיפול בשתלים זיגומטיים. או כל טיפול שיניים אחר. הנכם חושדים שבוצע בכם טיפול שאינו מהתמחותו של רופא השיניים? חושדים שטיפול בשיניכם כרגע אינו מתנהל כשורה? או מכל סיבה אחרת בה נגרם לכם נזק שלדעתכם מטיפול שיניים שבוצע לכם. אל תהססו ופנו עוד היום אל עו"ד מומחה ברשלנות רפואית. משרדנו מורכב מעו"ד בעלי מומחיות ספציפית ורבת שנים בדגש על רשלנות רפואית בכלל ורשלנות רפואית בטיפולי שיניים בפרט. כפי שנוכחתם כולל מקריאת כתבה זו ידע שווה ערך לכוח. ולמשרדנו ידע רב אשר עשוי לסייע בידכם להתמודד עם מערכות חזקות כגון בתי חולים, רופאים ו/או גופים נתבעים נוספים היה וחלילה נפגעתםלכן, אל תצעדו לבדכם והסתייעו במומחים והמקצוענים בתחום וזאת, כיאה לטיפול בדיני נפשות המהווים את מקרי הרשלנות הרפואית פעמים רבות מאוד.

 


תגיות:
לייעוץ לחצו כאן