מומחיות ברפואת הפה, מהי?

במדינת ישראל ישנם לא מעט רופאי שיניים כלליים.  אולם למעשה, רוב רופאי השיניים בישראל אינם נחשבים ואינם רשומים במשרד הבריאות כרופאי שיניים מומחים. לכאורה, מדובר בפרט חשוב ביותר, שלא לומר ידיעה מרעישה(!) שהרי, אם רוב רובם של רופאי השיניים בישראל, אינם רופאים הנחשבים למומחים, אזי במי בטחנו כל השנים שיטפל בשינינו אם אותם רופאי שיניים, כלל אינם מומחים??!

" />
עו”ד מה היא רפואת הפה ?  שטרייכמן גלפנד ושות'

רפואת הפה - מהי ?

 

מאת שטרייכמן גלפנד משרד עורכי דין : לירן גלפנד וד"ר שרון אילון

מומחיות ברפואת הפה, מהי?

 

במדינת ישראל ישנם לא מעט רופאי שיניים כלליים.  אולם למעשה, רוב רופאי השיניים בישראל אינם נחשבים ואינם רשומים במשרד הבריאות כרופאי שיניים מומחים. לכאורה, מדובר בפרט חשוב ביותר, שלא לומר ידיעה מרעישה(!) שהרי, אם רוב רובם של רופאי השיניים בישראל, אינם רופאים הנחשבים למומחים, אזי במי בטחנו כל השנים שיטפל בשינינו אם אותם רופאי שיניים, כלל אינם מומחים??!

על מנת להבין את הסוגיה, ניטול דוגמא, רופא המתמחה ברפואת הפה, הינו רופא שיניים כללי, אשר בנוסף על לימודי רפואת השיניים עבר תקופת התמחות בת 4.5 שנים במסגרתה רכש מומחיות מיוחדת הכוללת בין היתר מיומנות טיפול בחולים המצויים בסיכון רפואי מוגבר ואינם יכולים לקבל טיפולי שיניים במסגרת מרפאת שיניים רגילה כגון חולי לב קשים, סוכרת וכדומה. מומחה ברפואת הפה רוכש יכולת ומומחיות לטפל בשיניים תחת הרדמה כללית ותחת סדציה הכרתית ועמוקה. כמו כן כוללת ההתמחות אבחון וטיפול במחלות חלל הפה, ובכללן מחלות עור בעלות ביטויים בפה, זיהומים שונים שאינם קשורים לשיניים וסרטן הפה. כמו כן רוכש המומחה ברפואת הפה יכולת אבחון גבוהה של צילומי דימות אזור ראש צוואר, יכולת לטפל ולאבחן במחלות של בלוטות הרוק, וכן יכולת לאבחן ולטפל בכאב כרוני באזור ראש צוואר. למעשה מדובר בהתמחות המשיקה לתחומים רבים ברפואה כללית כמו רפואת עור, נוירולוגיה, רפואת כאב, ראומטולוגיה ועוד.

מכאן נשאלת השאלה, האם מותר לרופא שיניים כללי, לטפל באדם שסוג הטיפול בו דורש מומחיות, כגון ברפואת הפה כנ"ל?

לפי החוק אין כל מניעה מרופא שיניים כללי בישראל, שאינו בעל מומחיות, בין היתר התמחות ברפואת הפה, לעסוק אף הוא בתחומים אשר נוגעים להתמחויות השונות לרבות בהתמחות ברפואת הפה ובלבד שלא יציג את עצמו כמומחה בתחום.

יחד עם זאת,  מבחינה משפטית היה והחליט רופא שיניים כללי, לטפל בנושאים ובבעיות רפואיות השייכות למשל לתחום רפואת הפה, בזאת הוא מחויב לטפל בפציינט, לפי אותם סטנדרטים רפואיים גבוהים, המצופים מרופא מומחה. כלומר ובשפה המשפטית, רופא כללי כן עלול להימצא רשלן במסגרת טיפול בפציינט, שדורש מהרופא מומחיות כגון ברפואת הפה.

ואם ברפואת הפה עסקינן, מה כוללת ההתמחות ?

תחום זה של רפואת הפה כולל מספר קבוצות או סוגי טיפול עיקריים:

  • מחלות הפוגעות בריריות הפה – ריריות הפה הן חלק מהמעטפת הכללית של הגוף, והמשכיות לעור. לעתים מחלות עור שונות ומחלות במערכות אחרות של הגוף, יבואו ליד ביטוי בנגעים ובתופעות בחלל הפה. כך למשל, מחלות דלקתיות של מערכת העיכול יכולות לבוא לידי ביטוי בכיבים בפה הדומים ל״אפטות״. מחלות אוטואימוניות, בהן הגוף תוקף את עצמו יכולות להתבטא בהופעת נגעים בצורות שונות בחלל הפה עוד בטרם יופיעו תופעות אחרות הקשורות למחלה. כמו כל רקמה בגוף, גם רקמות חלל הפה המתחלקות במהירות, יכולות לפתח גידולים שפירים וממאירים שונים, החל מגידולי עצמות וכלה בגידולי רקמה רכה. גם מחלות ממאירות אחרות יכולות לבוא לידי ביטוי לראשונה בתופעות בחלל  הפה. מומחה לרפואת הפה לומד לזהות את הסימנים השונים של מחלות אלו ולכוון את המטופל לבירור מתאים ולטיפול שלא אחת יכול להציל את חייו.  למעשה, בדיקה יסודית של חלל הפה ולא רק של השיניים הנה חובה מקצועית של כל רופא שיניים באשר הוא, מומחה או לא מומחה. התעלמות מקיומם של נגעים בחלל הפה ואי הפניית המטופל לאבחון וטיפול אצל רופא מומחה ברפואת הפה עשויה לסכן את חיי המטופל ולהוות עילה לתביעת רשלנות רפואית.
  • אבחון וטיפול במחלות של בלוטות הרוק – עודף רוק או חוסר רוק בחלל הפה הנן תופעות שכיחות. רופא המומחה ברפואת הפה, עובר הכשרה מיוחדת במהלך ההתמחות לביצוען של בדיקות מיוחדות ובירור המיועד לאבחון ספציפי של הגורם לתופעות אלו. יובש פה, שהנו התופעה הנפוצה יותר מבין השתיים נובע פעמים רבות מטיפול תרופתי, או משינויים הקשורים לגיל, אולם לעתים ישנן מחלות הגורמות לפגיעה בתפקוד בלוטות הרוק ולמיעוט רוק. מבין מחלות אלה ניתן למנות מחלות אוטואימוניות הפוגעות ברקמת בלוטת הרוק, אבנים בבלוטה או בצינור הגורמים לחסימת יציאת הרוק ממנה, גידולים שונים, הרס בלוטות משנית לחשיפה לקרינה מייננת ועוד. מעבר לאבחון הגורם לחסימה מוסמך מומחה ברפואת הפה לתת טיפול תרופתי לטיפול בבעיה ואף להפנות לניתוח במידת הצורך.
  • טיפול בכאבי פנים שמקורם אינו בשיניים – רפואת כאב באזור ראש צוואר אינה נחלתם הבלעדית של נוירולוגים ורופאים מרדימים. למעשה, רופא המומחה לרפואת הפה, עובר במהלך התמחותו הכשרה מקיפה בתחום אבחון כאבי פנים, יודע לזהות ולאבחן את מקור הכאב, שיכול להגיע ממגוון מקורות באזור הפנים והפה ולאו דווקא מהשיניים. הרופא המומחה, ידע לאילו בדיקות יש להפנות את המטופל ואף מוסמך לתת טיפול תרופתי מתאים לבעיה.
  • טיפולי שיניים בחולים בסיכון גבוה- אחד מהתחומים העיקריים בו מתמחה מומחה לרפואת הפה, הוא הטיפול בחולים בדרגת סיכון גבוה. בקטגוריה זו נוכל למצוא חולי סכרת, חולי לב, דיאליזה, סובלים מדמנציה (שיטיון), סובלים מהפרעות נפשיות לרבות חרדה וכיו"ב. תחום זה, הוא קריטי וחשוב, שכן, טיפול לא נכון הנובע מחוסר ידע והכשרה נכונה, במטופלים מהסוג הנ"ל עלול להסתיים ברע וכבר ארעו דברים מעולם, בנכות קשה של המטופל, או חלילה במותו על כיסא הטיפולים.

טיפולי שיניים תחת סדציה ובהרדמה כללית

ישנם מטופלים שאינם יכולים לקבל טיפול שיניים במסגרת תנאי מרפאה רגילים בשל בעיות בריאותיות, חוסר שיתוף פעולה בשל מוגבלות פיזית או קוגניטיבית, או חרדה דנטלית קשה. במסגרת התמחותו, עובר מומחה ברפואת הפה הכשרה מיוחדת הכוללת ביצוע טיפולי שיניים במסגרת הרדמה כללית בחדר ניתוח. כמו כן עובר המתמחה הכשרה למתן תרופות טשטוש דרך הוריד, ניטור המטופל בעת ביצוע הטיפול תחת סדציה והתמודדות עם מצבי קיצון מסכני חיים וסיבוכים. 

 

לסיכום,

היה ונפלתם קרבן להתנהלות רפואית לא תקינה במסגרת טיפולי שיניים שיתכן והתרחשה נוכח חוסר המומחיות או המיומנות של הרופא, לכו עם תחושת הבטן שלכם ופנו אלינו עוד היום שכן משרדנו בעל ניסיון עשיר בתביעות שעניינן רשלנות רפואית בתחום פה ולסת ורפואת הפה בפרט.


אם לצערכם נפלתם קרבן לרשלנות רפואית בשיניים, אנא פנו אלינו ונשמח לסייע-> 08-6788174

סניף ב"ש: קק"ל 90 באר שבע, סניף ת"א: רח' קויפמן 4 (בית שרבט קומה 10) ת"א


 


 

תגיות: